Beton Hendek Yapıları

Hendek yapıları, kimyasal etkilere açık bir yapıya sahiptir. Kimyasal etkiler, genelde dış etkiler olarak meydana gelirler. Özellikle yer altı suları, donma-çözülme, ıslanma-kuruma, karbonatlaşma, deniz suyu, klorürler, buz çözücü tuzlar ve bunun gibi dış etkenler zamanla beton hendek yapılarına zarar verirler. Hendek kaplama işlemleri, dış etkilerden kaynaklanan zararları önlemek için yapılan koruma işlemleridir.
Yol yapısına zarar veren bütün bu etkenlerin, yol yapısından uzaklaştırılması için bir sisteme gereksinim vardır. Hendek sistemleri, bu iş için ideal olan yapılardır. Hendek kaplama işlemleri özel bir beton vasıtası ile yapılır.

Hendek Kaplama İşlemlerinin Yapılış Yöntemleri

Yol yapılarının en büyük düşmanlarından bir tanesi sudur. Yol yapıları, suya karşı korumasız olarak yapılırsa, zamanla yolun temelinde biriken su doygunluk seviyesine ulaşacaktır. Bu durum ilerleyen zamanlarda yolun bozulmasına hatta çökmesine neden olabilir.

Yoldaki suyun başka etkilerinden bir tanesi de kış aylarında kendisini gösterir. Gronüler çatlaklardan sızan sular, zamanla donmanın etkisi ile yol yapısında çatlaklara ve çökmelere neden olur.

Bu nedenlerden dolayı, yol yapılarında suyun drene edilebilmesi için beton kaplamalı hendekler yapılır. Beton kaplamalı hendekler, özel makineler vasıtası ile sıkıştırılır ve yol ile arasında boşluk kalmayacak düzeyde serilir.

Her ne kadar bu işlemleri makineler ile yapmak daha kolay olsa da el ile imalat yapılacağından kalıpların düzgün ve boşluksuz olmasına dikkat edilmelidir.

Simirna İnşaat, son teknoloji inşaat makineleri ve deneyimli personeli ile hendek kaplama işlemlerinde profesyonel çözümler sunar.

.