Kaskatlı Düşü Yapıları

Sanat yapıları kapsamında değerlendirilen, kanal yapıları suyun enerjisini kırmak ve yapılara zarar vermesini önlemek için yapılır.
Kaskat yapıları, 3 mt. ya da daha fazla yükseklikte olan arazi yapılarında uygulanır. Kaskat çalışması, arazi yapısına uygun olarak kolayca uygulanabilen çalışmalardan bir tanesidir. Çalışmanın prensibi, beton kanalların arazi yapısına uygulanması ve suyun zarar verecek yapılardan uzaklaştırılmasıdır.

Bu çalışmada, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan bir tanesi, açık kanal için yapılan debi hesabının iyi yapılmasıdır. İkinci nokta ise kaskat çalışması için hazırlanan kalıpların düzgün bir şekilde yerleştirilmesidir.

Düşü Kanalları

Kaskat kanallarının yapıldığı yerler, viyadük yapılarının ya da köprü yapılarının bulunduğu arazilerdir. Bu yapıdaki arazilerdeki fazla su yönlendirilerek uzaklaştırılır. Dik bir şeve sahip alanlarda imalat yapıldığı için arazi yapısına uygun olarak, kaskat imalatlarının boyutlarında küçük oynamalar yapılabilir.
Bu tür yapıların zorluklarından bir tanesi de parça parça imal edilmeleri ve dik düşüden meydana gelmeleridir. Bu durumda, maliyet artıran unsurlardandır. Bu yüzden yapılarda, beton dökülürken dikkat edilmeli ve son derece titiz bir çalışma sergilenmelidir. Ayrıca betonun da korunması gerekir. Genel olarak bu tür yapılarda, C 20 ve üzeri beton sınıfları tercih edilmelidir.

Bu yapılarda amaç, suyun düşüm esnasında ortaya çıkan enerjisini kırmaktır. Böylelikle mansaptaki kanalların zarar görmesi engellenmiş olur.

Karayolu ve sanat yapılarında Simirna İnşaat, profesyonel ekibi ile kaliteli hizmetlerine devam etmektedir…

.