Prekast İmalat ve Döşeme Çalışması

Karayollarında ve otoyollarında, araçların güvenle seyahat edebilmesi için bazı sistemlerin, geliştirilmesi gerekir. Geliştirilen bu sistemlerden bir tanesi de prekast yan cephe montajıdır.

Prekast beton, ülkemizde son günlerde yaygın olarak kullanılır. Ön gerilmeli beton olarak da adlandırılan bu elemanın yapım aşamasında, teknik şartnamelere uygun malzemeler kullanılır. PÇ 325 çimentosu bu tür elemanlarda kullanılan bir malzemedir.

TS-706 standartlarında, elenmiş, yıkanmış agrega ve kum karışımı bu tür beton elemanlarında kullanılır. Ayrıca, BÇ I ve BÇ IV çelik hasır imalatı kullanılır. Betonun içerisinde kullanılan kimyasal maddelerin, çelik hasır yapılarına zarar vermeyecek düzeyde olması gerekir. Prekast yan cephe montajı, toprak kaymalarını ve taş parçalarının düşmesini engellemek için uygulanır.

Prekast Altıgen, Altıgen Kardökon Çalışmaları

Prekast betonlar ile yapılan çalışmalardan olan, prekast altıgen ve altıgen kardökon çalışmaları, yol cephelerinden gelebilecek, taş, kaya parçalarını engellemek ve toprak kaymalarını engellemek için yapılırlar.

Tüm beton özellikleri ve uygulanma prensipleri, prekast elemanların uygulanma prensipleri ile aynıdır. Prekast altıgen ve altıgen kardökon çalışmaları, aynı zamanda suyun enerjisini kıran bir yapı özelliğindedir.

Prekast Düşüm Olukları

Düşüm olukları, kaskat yapılarında olduğu gibi toprağın suya doymasını engellemek ve suyun enerjisini kırmak amacı ile yapılırlar. Prekast düşüm oluğu dik bir şev alanına imal edilir.

Elektrik Direk Temelleri

Yol kenarlarına gelen ya da orta kaldırımlarda yapılması gereken elektrik direkleri için temeller hazırlanır. Elektrik direk temelleri, direklerin bu yapılara ankre edilmesine uygun olarak hazırlanırlar.

Karayolu ve sanat yapılarında Simirna İnşaat, profesyonel ekibi ile kaliteli hizmetlerine devam etmektedir…

Prekast Oluk Sistemleri

Çevre yollarında ve karayollarında, drenaj sistemleri oldukça önemli bir konudur. Yolun durumuna göre bazı sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemlerin farklı görevleri ve işlevleri vardır. Yolun kenarında bulunan şevli alanlarda, düşüm oluğu ile drenaj sistemi uygulanır. Dolgu alanlarında da aynı sistem uygulanır. Yolun kenarlarına döşenen kafa hendekleri ve drenaj olukları da farklı bir sistemin uygulanmasıdır.

Tüm sistemlerin amacı, yol temelinin ve yolun yüzeyinin, sudan ya da suyun enerjisinden kaynaklanan etkilerinden uzak tutmaktır. Prekast u kanal imalatı da, bölünmüş yolların orta kısımlarındaki alanlarda suyun uzaklaştırılması işlemleri için yapılır.

Prekast U Kanalların Yapım Şartları

Bu tür elemanlar, yerinde dökme yöntemi ile ya da hazır bir şekilde yapılırlar. Yerinde dökme işleminde, kalıpların yüzeylerinin pürüzsüz ve düzgün olması gerekir. Ayrıca betonun yüzeylere yapışmasını engellemek amacıyla, iyice yağlanması gerekmektedir. Prekast u kanal, yapılacak alanın iyice temizlenmesi gerekir. Bitki artıkları,  küçük taş parçaları gibi kalıntıların alandan uzaklaştırılması gerekir.

Yapımda kullanılan betonun, şartnamede belirtilen özelliklere sahip olması, betonun tüm testlerinin yapılmış olması gerekmektedir. U şeklinde dökülen beton oluklar, birbirlerine geçmeli olarak imal edilirler. Birleşim yerlerinde boşluk kalmamasına özen gösterilmelidir.

İmalatın montajı yapılmadan önce, taban kısmına ince kum serilir. Yastıklama işlemi olarak da bilinen bu işlemin amacı, beton imalatının yerinden oynamasını engellemektir.

Simirna İnşaat’ın karayolları sanat yapıları kapsamında bulunan, prekast oluk sistemlerini inceleyebilirsiniz.

Altıgen Kardökon Çalısması

.

Düşüm Olukları Çalışması

.

Prekast U İmalat

.

U Kanal Montaj Çalışması

.