Viyadük Tabliye Döşeme

Vadi ya da ırmakların üzerine yapılan, taşıtların geçmesini sağlayan köprülerdir. Yapım aşamaları, diğer köprü inşaatları ile hemen hemen aynıdır. Viyadüklerde önemli olan destek görevi gören ayakların ve araçların geçişini sağlayan tabliyelerin işçiliğidir. Viyadük tabliye işçiliği, diğer yapılara göre farklılık gösterir.

Parçalar halinde hazırlanan tabliye betonları, köprü ayaklarından geçen kirişlerin üzerine monte edilir. Viyadük tabliye işçiliği, kalıp işçiliği ve demir işçiliği olarak iki kısımda düşünülebilir. Projesindeki miktarlarda donatılar hazırlanarak, tabliye betonu dökülür. Üzerinden hareketli yük geçeceği için, donatıların çaplarının büyük olması gerekir.

Tabliyede kullanılan kalıpların da düzgün ve sağlam olması gerekir. Kalıpların birbirlerine montajı düzgün yapılmalı ve kalıplar iyice yağlanmalıdır. Kalıpların yüzeyine beton yapışmamalıdır. Tabliye döşeme imalatı, beton imalatın kuruması ve kürlenmesi ile devam eder.

Tabliye Betonu

Tabliye betonu yapısı itibari ile köprü ve sanat yapılarında kullanılan türde olmalıdır. Tabliye beton dökme işlemi, anolar halinde yapılır. Anolar halinde dökülen betonun iyi karışması ve homojen olması gerekir. Böylelikle pürüzsüz bir tabliye betonu elde edilebilir.

Tabliye Demiri

Tabliye betonunda kullanılan demirin çapları, yapılan statik hesaplardaki çaplara uygun olmalıdır. Tabliye demir işçiliği, demirlerin montajı ve önceden hazırlanan hasır çelik demirlerinin montajı işlemlerini kapsar. Demirler birbirlerine düzgün bir biçimde, demir telleri ile bağlanmalıdır. Hasır çelik imalatının da projesine göre montajının yapılması ve hazırlanması gerekir.

 

Karayolu ve sanat yapılarında Simirna İnşaat, profesyonel ekibi ile kaliteli hizmetlerine devam etmektedir…

.